Knox. Špičková ochrana motorkáře
Knox. Špičková ochrana motorkáře

KVALITA

ZKUŠENOST

Anglická firma Knox je předním světovým výrobcem ochranných doplňků, chráničů a protektorů pro motorkáře a další sporty. Její historie se začala psát roku 1981.

Zakladatel společnosti Knox, anglický motocyklový závodník Geoff Travell, se  rozhodl po vážné nehodě na okruhu ve Snettertonu zasvětit svůj další život navýsost bohulibému cíli – udržet kosti a páteře motorkářů vcelku. Jeho prvním produktem byl chránič zad prodávaný pod značkou Pro-Tek, který se ihned stal mezi závodníky a motorkáři velmi populární. O pár let později byla uvedena na trh první silniční motocyklová bunda Pro-Tek opatřená chrániči ramen, loktů a zad. Bunda s chrániči byla tehdy doslova revoluční nápad, tak dobrý, že nejen získala cenu Britského motocyklového průmyslu za nejlepší bezpečnostní výrobek roku, ale také se jí hned snažili kopírovat i ostatní výrobci motocyklového oblečení. Ovšem jejich výrobky zdaleka nedosahovaly úrovně originálu značky Knox, částečně i proto, že v té době ještě neexistovala jednotná norma pro motocyklové chrániče. To se změnilo až roku 1995, kdy Evropa pod tlakem rostoucího počtu úrazů motorkářů přijala novou směrnici pro zlepšení kvality motocyklových chráničů – přísnou normu EN1621 pro testování a schvalování chráničů podle standardů CE. Ve stejné době firma Pro-Tek mění svůj název na současný Knox, a nastupuje cestu intenzivního rozvoje plného významných inovací.

Historie Knox

CERTIFIKACE

TECHNOLOGIE

Firma Knox stála u zrodu homologačních norem chráničů pro motorkáře a u svých výrobků mnohdy tyto standardy výrazně překračuje.

Označení CE je uvedeno na každém produktu Knox: potvrzuje tím splnění všech závazků výrobce v souvislosti s výrobkem podle směrnice PPE 89/686/EEC. Produkty Knox jsou testovány a schváleny certifikovaným testovacím centrem Ricotest Italy, Identification No: 0498.

Význam PPE: Osobní ochranné prostředky (Personal Protective Equipment)

Rukavice Knox jsou pravidelně úspěšně testovány v těchto hlediscích: 

 • Vzhled a konstrukce
 • Nezávadnost použitých materiálů
 • Hodnota PH u kůže
 • Obsah chromu V1 u kůže
 • Velikost
 • Volnost pohybu
 • Obsah kadmia
 • Propustnost vody
 • Zapínací systém
 • Pevnost švů
 • Odolnost proti oděru
 • Odolnost proti nárazu
 • Ochranný prostor

MATERIÁLY

Nejnovější inovací anglického výrobce Knox jsou chrániče MICRO-LOCK, používající SMART technologie a hi-tech materiály, které jsou splněním vizí o dokonale komfortním a bezpečném materiálu chráničů.

Díky využití SMART technologií a hi-tech materiálů jsou chrániče MicroLock měkké na ohyb a příjemné na nošení, a přitom nabízejí vynikající ochranné vlastnosti. Chrániče MicroLock mají vysokou schopnost absorbovat energii nárazu a brání v co největší míře prostupu energie do těla.

MicroLock je nejměkčí a nejpohodlnější chránič, jaký kdy firma KNOX vyvinula. Tato poddajnost společně s vynikajícími ochrannými vlastnostmi umožňuje používat tyto chrániče v mnoha různých typech oblečení a pro nejrůznější aktivity.

Díky jedinečné kombinaci použitých materiálů a moderních technologií fungují chrániče MicroLock za všech povětrnostních podmínek a v širokém rozsahu teplot při zachování vysoké poddajnosti a míry ochrany.

 

materialy-knox

TECHNOLOGIE

technologie-knox

Na pohled vypadají všechny chrániče podobně. Kus plastu. Důležité však je, o jaký „kus plastu“ se jedná a hlavně co je pod jeho povrchem… zde je odpověď na otázku proč je Knox lepší než ostatní…

Princip funkce chráničů KNOX je vedle mnoha dalších technických řešení dáno výběrem materiálu, konstrukcí výrobků a technologií výroby. Svojí roli sehrává rozsáhlé testování protektorů a chráničů 

Jedním z hlavních a nejdůležitějších principů je použití plastů, které mají pod svým hladkým povrchem a v případné výplni šestibuněčnou strukturu plastu, tzv. „Honeycomb“, podobnou velikostí a tvarem jednotlivých komůrek včelí plástvi. Díky této unikátní patentované technologii dochází při tvrdém nárazu k nejlepšímu možnému rozložení kinetické energie nárazu do mnohem větší plochy a tím snížení rizika poškození těla v místě nárazu. Vedlejší, ale neméně důležitou vlastností, je zachování mechanických vlastností po nárazu – tam, kde se u běžných chráničů doporučuje po každém nárazu výrobek vyměnit, si výrobky KNOX zachovávají plnou funkčnost a můžete je i nadále používat.

PROVĚŘENO MOTORSPORTEM

Výběr motocyklových závodníků, kteří závodili, nebo závodí s chrániči a rukavicemi Knox:

Michael Dunlop – několikanásobný vítěz TT MAN

John McPhee – Vítěz závodu Grand Prix v Moto3

Ashley Seeley – jezdec TT Man

Christian Iddon – jezdec MS supersport a British superbike

James Ellison – jezdec MotoGP a British superbike

Dean Harrison – jezdec TT Man a Macau GRAND PRIX

Peter Hickman – jezdec TT man British superbike

Michael Rutter – několikanásobný vítěz Macau GRAND PRIX

Maria Costello – nejrychlejší žena TT Man 

Michal Prášek – několikanásobný mistr Alpe Adria Road Racing

Tomáš Holubec – Mistr ČR supersport 600 

Michal Salač – jezdec FIM Stock 1000

motosport-knox

INOVACE

Rukavice Knox Handroid

U Knoxu představili na svých produktech spoustu skvělých a inovativních vychytávek, které budili ve světě motorkářů velkou pozornost, zde je výběr tří z nich.

 

 1. Páteřový chránič Metasys: Chránič je vyroben ze 4 samostatných dílů, které se pohybují nezávisle na sobě , to umožňuje jezdci neomezený pohyb a flexibilitu. To zajišťuje vynikající pokrytí a pohodlí za všech okolností.
 2. Rukavice Knox: Systém zapínání Knox BOA je dosud nejpropracovanější technologií zapínání motocyklových rukavic. Jeho výhodou je velmi rychlé a přesné upnutí rukavice na zápěstí, a ještě rychlejší rozepnutí pouhým povytažením ovládacího kolečka na hřbetu rukavice
 3. Bundy KNOX STUDIO: Bunda má nový inovativní duální systém zipů, který vede podél boku a rukávů bundy. Tímto systémem lze změnit velikost bundy. Při nastavení na větší velikosti můžete nosit pod bundou pohodlně protektorovou košili, což je nezbytné pro jízdu na motocyklu. Mimo motocykl, kdy dáte stranou chrániče, zavřete zip a bunda tak změní velikost a opět bude skvěle padnout při nošení v každodenním životě, nebo při jiných outdoorových aktivitách.

PATENTY

Jedním z nejvýznamnějších patentů značky Knox je systém SPS (patentovaný v roce 2003), který je dnes již běžným standardem u všech motocyklových výrobců. 

Systém SPS je v podstatě technologie kolenních sliderů aplikovaná na motocyklových rukavicích. Systém Knox SPS sestává ze dvou kluzných plastových destiček na dlaních nebo dalších částech rukavice, které při dopadu sklouznou po povrchu a zabrání tak rázovému zpomalení ruky. Tím ochrání nejen vaší člunkovou kost a zápěstí, ale také celou paži a ramena, protože i sem by jinak energie nárazu směřovala. 

Systém SPS přenáší do dlaně a ruky mnohem méně energie. Tím vás kromě přímé ochrany chrání i nepřímo, protože pomáhá zabránit roztržení švů rukavice při nárazu. A pouze rukavice, která se silou náhlého zbrždění neroztrhla, neodhalí nechráněnou holou kůži. 

Knox SPS se stává stále oblíbenější, jelikož jezdci začínají chápat a oceňovat jeho skutečné výhody. SPS je standardně dodáván v celém sortimentu rukavic Knox pro motorkáře a jezdce MTB a je široce využíván i jinými značkami, včetně Weise, Racer, RS Taichi, Richa, Gimoto, Spyke, Polo, Teknic, Scorpion, Evolution, , Drenaline, RedLine a mnoho dalších.

patenty-knox

OCENĚNÍ

oceneni-knox

Knox dosáhla řady ocenění za přínos bezpečnosti pro motorkáře.

2000: MCN Product of the year (Knox Stowaway roll-up back protector).

2002: MCN Award for Knox Advance upgrade armour.

2010: Knox Hand Armour established as the most innovative motorcycle glove in the world winning accolades from press around the world.

2011: RiDE innovation award (Knox Handroid gloves).

2012: MCN Product of the year (Knox Venture Shirt).

2013: RiDE Kit Awards (Cold Killers Windwear clothing)

NÁPADY

Systém variabilního vrstvením oblečení pro každého motorkáře je poslední velkou myšlenkou u Knoxe. Od Knoxu se jde obléknout od hlavy až k patě do jakýchkoliv podmínek.

Bundy Knox z kolekce Studio mají skvělou funkci změny velikosti díky podélným zipům, které dokáží změnit velikost bundy. K čemu je to dobré? Například v chladném počasí si na sebe oblečete funkční oblečení KNOX DRY INSIDE z 95% jemné bavlny s netradičním vláknem, které Vás udrží v suchu a pohodlí. Přes něj si vezmete mikinu Cold Killers SPORT TOP, což je prostřední vrstva, která vás skvěle uchrání před větrem a současně je velmi prodyšná. Jako další vrstvu použijete protektorovanou košili Action Shirt, která obsahuje zádový chránič a chrániče na lokty a ramena, aby jste byli maximálně chráněni. Na vrh už konečně přijde bunda Leonard, do které se pohodlně nasoukáte, díky tomu, že jste bundu zvětšili bočními zipy. Pro civilní procházku pak můžete zipy zavřít a využívat tak bundu celoročně i mimo motocykl. 

napady-knox
logo-knox
CG

© 2018 KNOX – Česká Republika | Web od MAXON DESIGN s.r.o.